Miód dobry na wszystko
Warsztaty „Miód dobry na wszystko”
w świetlicy w Szonowicach
zorganizowane przez KGW „Wioskowe Trio”
25.11.2024 r.
Na zaproszenie Pani Barbary Kawik przewodniczącej KGW „Wioskowe Trio” z Szonowic przeprowadzono warsztaty : "Miód - dobry na wszystko". Ten temat podkreślił korzyści zdrowotne miodu oraz jego uniwersalne zastosowanie w kuchni. Ponadto na warsztatach uczestnicy nauczyli się robić świece z węzy pszczelej a także świece z wosku w specjalnych silikonowych foremkach.
Świat pszczół jest niezwykle fascynujący. Na warsztatach wykorzystano książkę z ilustracjami Piotra Sochy pt. „Pszczoły”. Pokazano jak wygląda pszczoła w dużym powiększeniu, omówiono rozwój pszczoły od jajeczka do wygryzienia się z komórki, w jaki sposób pszczoły komunikują się ze sobą – taniec pszczół a także jak ważne są pszczoły dla nas ludzi. Ul z wyposażeniem był ciekawą atrakcją : ramki, plastry woskowe - węza, Zaprezentowano również strój i narzędzia używane pszczelarza
O tym, że miód wzmacnia organizm, działa antybakteryjnie – niektóre bakterie zwalcza lepiej nawet niż niejeden antybiotyk, koi nerwy, przyspiesza gojenie ran, a także ożywia mózg wiemy od dawna. Miód może być używany również jako kosmetyk.
Rodzaje miodów pozyskiwanych w lokalnych pasiekach i ich walory zdrowotne
Miód rzepakowy polecany jest przy chorobach układu krążenia, reguluje ciśnienie krwi i działa wzmacniająco na serce.
Miód akacjowy pomaga w zaburzeniach trawienia, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit. Przeciwdziała refluksowi i zgadze. Reguluje wydzielanie soków żołądkowych. Jest też niezwykle pomocny w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Miód wielokwiatowy polecany jest dla wszystkich, nawet przy alergiach.
Miód lipowy zalecany jest głównie przy chorobach górnych dróg oddechowych.
Pyłek kwiatowy, który pszczoły przynoszą jest produktem naturalnym, ponieważ jest to czyste białko roślinne. Zawiera dużo witamin i mikroelementów, dlatego zalecany jest przy anemii.
Propolis to naturalny antybiotyk polecany na wiele chorób.
Równolegle został przeprowadzony konkurs kulinarny. Uczestniczki przygotowały desery oraz inne potrawy z wykorzystaniem miodu. Po degustacji wszystkich potraw i głosowaniu wyłoniono zwycięzczynie konkursu.
Bardzo dziękuję za zaproszenie.